HISTORIE DOMU
V květnu r. 1923 koupila židovka ANNA REICHOVÁ sousední dům. Její manžel obchodník se železem FRIEDRICH REICH nechal v letech 1928-30 vystavět naší část domu. Pátrali jsme po rodině Reichových a dozvěděli jsme se, že měl Friedrich s Annou dva syny Rudolfa a Bertholda, zda ti měli děti, nevíme. Friedrich měl staršího bratra Ludwiga, ten měl s Marií dvě dcery Ludmillu a Elsu, jejich potomky už také neznáme. Friedrich s Annou byli zavražděni v Treblince ve věku 72 a 65 let, jejich neteř Elsa v Lublinu ve 43 letech.
Koncem r. 1939 bylo předznamenáno vlastnické právo pro obchodníka se dřevem ALFREDA KÖHLERA, který se při vyvlastňování židovského majetku stal v únoru r. 1940 za 6600 RM jeho majitelem.
V listopadu r. 1949 se stal majitelem Československý stát – Jednotný národní výbor v Liberci a proveden výmaz vyznačení konfiskace podle dekretu č. 108/45 Sb.
V lednu r. 1950 Osidlovací úřad a Fond národní obnovy v Praze z října r. 1949 přidělil dům manželům JANU a JARMILE FILOUNKOVÝM, ti nechali v roce 1954 postavit kůlnu – dřevěná přístavba k domu. V ložnici v apartmánu v přízemí se nacházela pod ložnicí ještě prádelna. Že nám náleží i tato část domu, jsme se dozvěděli až v 90. letech.
V r. 1972 zdědila dům JANA FILOUNKOVÁ se svou sestrou JANOU SCHWARZOVOU z Prahy.
Dne 6. 6. 1983 sestry prodaly dům mým rodičům. A začala rekonstrukce, která se táhne dodnes:)
Dům byl původně jako celek s uvítací místností, bytem o velikosti 3+1 a půdou. Až v letech 1996 byl rozdělen na 2 byty o velikosti 2+1.
Aby nám nezůstala prázdná polovina domu, začali jsme koncem r. 2009 pronajímat přízemní byt jako apartmán.
Některé starožitné věci se nacházejí v domě od jeho počátku, neodmyslitelně k domu patří. Nějak si nedokážeme představit, že by se měly přesunout někam jinam, proto je dům zařízen spíše v rustikálním stylu. Někomu to přijde jako harampádí, nám odkaz našich předků. Stále rozšiřujeme sbírku retro předmětů do které můžete klidně sami něco přidat.
V přízemním apartmánu naleznete i životopisy předků majitelky domu, kteří byli významnými osobnostmi Liberce a Kladna. Děda z matčiny strany ALOIS HOKEŠ byl 1. český kapelník a učitel hudby. Mezi jeho žáky byl např. i později slavný hudební skladatel Jaroslav Řídký, jehož otec s otcem Karla Vacka (pozdějšího národního umělce) hrávali v Hokešově kapele. Hokešova kapela hrála přes 35 let. Na počest Aloise Hokeše byla v r. 1945 pojmenována i jedna z ulic v Růžodole, kousek od apartmánů. A snad bude brzy umístěna i pamětní deska na domě v Barvířské ul. 21, kde praděd žil.
Děda z otcovy strany FRANTIŠEK LOMÍČEK byl zakladatelem 1. fotografického ateliéru na Kladensku. V apartmánu je i některé vybavení z tohoto ateliéru (truhla).
Vyřezávané skříně u vchodu pocházejí z jednoho zámku.
Věříme, že i vás některé staré věci osloví a vzpomenete si díky nim na své dětství třeba u babičky.
RYCHLÝ KONTAKT:
☏ +420 775 96 96 40 (8-19 hod.)
info@apartmany-friday.cz